Blog

Nízkorozpočtové realizovanie záhrady - zavlažovanie

Ak zistíte, že vaša záhrada snov bude stáť viac ako kuchyňa s kúpeľňou, nemusíte zúfať, je spôsob ako si záhradu urobiť postupne. Minule sme riešili ako si záhradu navrhnúť naplánovať, ďalším krokom bude (hneď po vyrovnaní terénu) inštalácia zavlažovacieho systému.

Ako začať s plánovaním záhrady

V prvom rade musíte brať do úvahy to, čo vám ponúka klíma vo vašom prostredí a čo ponúka pozemok, na ktorom chcete mať svoju vysnívanú záhradu. To znamená, že ak nemáte k dispozícii fóliovník s vykurovaním vo veľkosti vášho pozemku, tak radšej zabudnite na exotiku s rastlinami z južnejšie položených krajín. Všetky okolité budovy, stromy alebo kry, ktoré už na záhrade sú, ale aj chodníky, prípadne výhľady na okolitú krajinu – s týmto všetkým musíte rátať vo vašom plánovaní záhrady.

Ako správne polievať

Keď prídu horúce dni je dôležité aby sme dodržiavali pitný režim. Ten by sme mali dodržať aj pri pestovaní rastlín alebo pri pravidelnej údržbe trávnika. Ako správne polievať aby bola voda využitá čo najefektívnejšie?

Kedy...

Najlepší čas na polievanie či už trávnika, rastlín v záhonoch alebo v kvetináčoch je buď skoro ráno alebo neskôr večer. Najlepším ukazovateľom je slnko. Takže najlepšie je polievať buď pred východom slnka alebo naopak po západe slnka. Je to hlavne preto, že ak by sme polievali rastliny napríklad v strede dňa, tak by sme ich mohli spáliť. Navyše keď už vyjde slnko, tak sa zvýši odparovanie vody a v prípade, že polievate „ručne“, tak sa niekedy voda ani nemusí dostať ku koreňom  - to platí najmä pri polievaní trávnika.

Po tráve treba chodiť

Aj na Slovensko prichádza trend aktívneho využívania trávnatých plôch, ako je to v móde v zahraničí. Nechať po tráve voľne behať deti, zahrať si futbal alebo spraviť piknik už nie sú len scény z amerických filmov,  už to môžeme vidieť aj v našich parkoch alebo aj na vynovených námestiach. Napriek tomu,  nie všetkých sa to páči, nájdu sa ľudia, ktorí si myslia, že trávnik je len na ozdobu a niekedy natrafíte aj na tabuľky Zákaz vstupu na trávnik.

Ako to teda s trávnikom je? Môže sa trávnik ušliapavaním poškodiť?

Ako na komárov bez chémie

Na južnej časti Slovenska sa po povodniach objavia väčšie množstvá komárov. Ale aj bez povodní je v lete komárov aj tak požehnane a keď sedíte podvečer na terase alebo záhrade, tak vám svojím nepríjemným zvukom a štípancami riadne lezú na nervy.

Ako si navrhnúť vlastnú záhradu

Za nami sú tie časy, keď návrh záhrady obsahoval rad tulipánov a jeden ihličnan pred domom, za domom  trávnik preťatý betónovým chodníkom a najväčšiu časť záhrady tvorilo precízne usporiadané zeleninové pole. Súčasné záhrady majú skôr oddychovú a estetickú funkciu. Ako si však vlastnú záhradu navrhnúť tak, aby spĺňala všetky naše predstavy?

Ak sa chcete na svojej záhrade cítiť príjemne, rozmyslite si, čo všetko od záhrady očakávate a tiež koľko času (alebo peňazí) ste ochotní obetovať na jej údržbu.

Na záhrade v januári

V januári nezabudnite na vtáčikov, stačí im hrsť slnečnicových semienok, prípadne môžete kúpiť v záhradných centrách alebo kvetinárstvach aj lojové gule. Ak nemáte búdku na semienka pre drobné vtáctvo, nevadí. Stačí ak ho nasypete do misky a dáte ju na chránené miesto aby sa do nej nedostala voda, prípadne sneh. Lojovú guľu môžete zavesiť na strom alebo na nejaké vyššie miesto aby sa k nej nedostali hlodavce. Chrániť ju môžete malým kvetináčom, ktorý otočíte hore dnom a umiestnite ho nad guľou. Pomôžte vtáčikom v tomto nehostinnom počasí a na jar sa vám odmemia svojim štebotaním vo vašej záhrade.

Máte už svojho svetlonosa?

Teraz už robíte posledné úpravy záhrady pred zimou - vertikuláciu, striháte trvalky, sadíte jarné cibuľoviny alebo odpratávate lístie z trávnika. Mnohí ste si ozdobili svoje záhrady aj sezónnymi tekvicami, ktoré sa stali akoby symbolom jesene. Pri dlhších a chladnejších večeroch nie je ani tekvicová polievka na zahodenie. Ak Vám pri jej varení zostane čas a chuť, pridajte trochu kreativity a Vašu záhradu môžu oživiť aj vyrezávaní svetlonosy.

 

Tí dvaja na obrázku skrášľujú našu predzáhradku. Ak chcete viac inšpirácií, môžete ich nájsť na tejto stránke.

Jesenná údržba trávnika

Po lete trávnik je obyčajne plný suchých zvyškov trávy po kosení a vysušený od horúčav. Na jeseň už obyčajne vyzerá lepšie ale znižovaním teplôt a zvyšovaním vlhkosti sa začína rozširovať mach. Je preto dôležitá údržba a zároveň aj zazimovanie trávnika.

 

Najhlavnejším úkonom v tomto období je vertikulácia (vertikutácia). Trávnik sa prerezáva vertikálne, prerezáva sa mačina a odstraňujú sa jej suché časti. Tiež sa odstraňuje mach a buriny a podporuje sa odnožovanie tráv. Po vertikulácii dokáže trávnik lepšie príjmať vodu, hnojivá. Tiež môžeme dosievať trávnik a tieto semená sa po vertikulácii lepšie prijmú.

 

Čo robiť v záhrade začiatkom septembra?

Posledný prázdninový víkend je za nami  a to dáva definitívne predzvesť toho, že čoskoro tu bude jeseň.

 

Momentálne je ideálne obdobie na strih Levandule. Odstrihneme odkvituté stonky s kvetmi, ale zároveň aj trochu z olistenia aby sme urdžali Levanduľu aj v ďalšom roku kompaktnú. V prípade, že tento úkon vynecháme, tak po rokoch budú rastliny drevnatieť od spodu a budú sa "rozpadávať". Ak vydrží aj počasie, môžu v septembri ešte raz zakvitnúť, aj keď už nie v takej sile ako prvý krát.

 

Stránky