Ako na komárov bez chémie

Na južnej časti Slovenska sa po povodniach objavia väčšie množstvá komárov. Ale aj bez povodní je v lete komárov aj tak požehnane a keď sedíte podvečer na terase alebo záhrade, tak vám svojím nepríjemným zvukom a štípancami riadne lezú na nervy.

Komárom vyhovuje teplé a vlhké počasie. Nemusíte mať ani v záhrade jazierko a aj tak si k vám nájdu cestu. Prečo nám vlastne komáre strpčujú život? Najväčším lákadlom je pre komáre oxid uhličitý a kyselina mliečna. Vedia ich zacítiť aj do vzdialenosti 50 metrov. Keďže sú tieto látky produktom dýchania, máme smolu, ale okrem nás aj naši domáci miláčikovia či už dvojnohý alebo štvornohý. Najviac si nás všimnú po nejakej fyzickej aktivite, pretože sa v tele zvyšuje produkcia kyseliny mliečnej. Tiež po konzumácii jedál s vyšším obsahom draslíka sme pre nich viac príťažlivý. Takže komáre na nás budú robiť viac nálety po konzumácii napríklad zemiakov alebo banánov prípadne broskýň a marhúľ.

Ďalší spôsob ako sa pre komárov stať menej viditeľný je nosiť menej kontrastné oblečenie, nepoužívať voňavé krémy, sprchové gély, alebo prípadne aj aviváže pri praní oblečenia.

A konečne sa dostávame k záhrade. Existuje celkom početné množstvo rastlín, ktoré svojou vôňou alebo zápachom odpudzujú komáre. Z prevísajúcich letničiek je to napríklad Plectrantus, ktorý je ozdobný najmä zeleno-bielymi panašovanými listami. V kombinácii s voňavými kultivarmi muškátov alebo Ageratum houstonianum (Agerát mexický) sa komáre k oknám ani nepriblížia.

Aj vaša bylinková časť záhrady môže odpudzovať tento hmyz. Najmä Rozmarín, Levanduľa alebo Bazalka a aj Palina abrotská. Posledné dve dokonca odpudzujú svojou vôňou aj muchy. Veľmi populárnou sa tiež stáva Citrónová tráva (Catnip, rsp. Kocúrnik obyčajný - Nepena cataria)

Keďže vlhko a teplo lákajú aj vošky a slimákov, môžete si ešte vysadiť Yzop, Šalviu alebo Materinu dúšku, ktoré ich odpudzujú vylučovaním aromatických silíc.

Ak máte jazierko – môžete doňho nasadiť ryby, ktoré likvidujú zárodky komárov, takže ich vyhubia ešte pred tým ako sa dostanú do stavu larvy.

Dobrým pomocníkom môže byť aj Netopier vodný (Myotis daubentoni), ktorý je schopný z vodnej hladiny uloviť 3000 až 4000 lariev komárov za jediný deň. V lete sa ukrýva v stromových dutinách a prezimuje buď v jaskyni alebo v štôlňach. Úkryty na stromoch im môžete umelo vytvoriť z prírodných materiálov, ale asi by musela byť na okolí aj nejaká jaskyňa prípadne stará baňa aby vedeli prezimovať.

Nakoniec ak vás predsa len komáre vyženú zo záhrady, tak siete proti komárom sú veľmi dobrým riešením, aby ste si ich nepozvali dovnútra.

Komentáre