Ako si urobiť vlastný kompost

Kopostovaním sa využíva prírodný proces rozkladu. Tento materiál sa potom môže použiť v záhrade ako organické hnojivo s veľmi dobrými vlastnosťami. Navyše sami budete vedieť, čo ste do kompostu dali.

 

Ako ho vyrobiť a kam ho umiestniť: v obchodoch sa dajú zakúpiť už hotové prefabrikáty z odolného plastu. Mali by mať prázdne dno a najlepšie ak majú veko na vrchu. Môžete si ich vyrobiť napr. z nepoužitých paliet, v ktorých ale ešte musíte vyplniť medzery nejakými doskami. Kompostovisko by malo byť umiestnené na voľnej pôde, alebo trávniku a mal by byť k nemu ľahký prístup.

 

Čo môže ísť do komstu: Takmer všetok odpad zo záhrady a nejaký odpad aj z kuchyne. Napr. pokosená tráva, pohrabané lístie, zbytky ovocia a zeleniny z kuchyne, škrupiny vajec a pod.

Čo by nemalo ísť do kompostu: burina, najmä taká, ktorá už odkvitla a semená by mohli pretrvať v komposte, hrubé konáre, ihličie zo stromov, z kuchyne určite nie varené veci – lebo priťahujú mravce a iný hmyz, najmä nie mäso, či už rybie alebo iné, odpad z kachlí alebo krbu alebo exkrementy mačiek.

 

Kompost sa môže používať v závislosti o rýchlosti kompostovania už v ten istý rok na jeseň, prípadne v ďalšom roku.

Zrenie kompostu sa môže aj urýchliť aj rôznymi kompostovacími prípravkami, ktoré sú bežne dostupné v záhradných centrách alebo kvetinárstvach.

 

Takže do toho, urobte si svoj vlastný bio kompost.

Komentáre