Ako správne polievať

Keď prídu horúce dni je dôležité aby sme dodržiavali pitný režim. Ten by sme mali dodržať aj pri pestovaní rastlín alebo pri pravidelnej údržbe trávnika. Ako správne polievať aby bola voda využitá čo najefektívnejšie?

Kedy...

Najlepší čas na polievanie či už trávnika, rastlín v záhonoch alebo v kvetináčoch je buď skoro ráno alebo neskôr večer. Najlepším ukazovateľom je slnko. Takže najlepšie je polievať buď pred východom slnka alebo naopak po západe slnka. Je to hlavne preto, že ak by sme polievali rastliny napríklad v strede dňa, tak by sme ich mohli spáliť. Navyše keď už vyjde slnko, tak sa zvýši odparovanie vody a v prípade, že polievate „ručne“, tak sa niekedy voda ani nemusí dostať ku koreňom  - to platí najmä pri polievaní trávnika.

Všimol som si, že ľudia často aj pri používaní automatický závlah v záhrade používajú časovanie tak, aby sa na to polievanie doslova mohli pozerať. Je to veľmi nepraktické a kontraproduktívne.

Ako...

V prípade, že  polievame krhlou alebo hadicou rastliny v záhonoch alebo kvetináčoch, tak je lepšie polievať priamo ku koreňom rastlín tak aby sme nezasiahli listy. Ak sa dostane voda na listy, tak pri vyšších teplotách sa môžu vo väčšom množstve vyskytnúť choroby, alebo rastliny môžu napadnúť škodcovia. Ak je horúci deň, nechajte najprv vodu z hadice odtiecť, pretože voda v hadici môže aj pár minút byť veľmi teplá až horúca a rastliny by mohla poškodiť.

Výnimky...

Pri založení trávnika  a horúcom počasí je dôležité aby trávnaté koberce čo najrýchlejšie prekorenili do podkladového substrátu. Koberce môžu cez horúci deň, špeciálne ak je ešte aj veterný, veľmi rýchlo preschnúť a následne aj odumrieť. Preto sa môže polievať aj tri krát do dňa, ale aj vtedy by som sa vyhol polievaniu v najhorúcejších hodinách medzi jednou a štvrtou poobede.

Taktiež pri výsadbe stromov a kríkov si tieto rastliny vyžadujú intenzívnejšiu starostlivosť a tiež aj oveľa viac vody v horúcom počasí aby sa ujali.

Pri polievaní rastlín je vždy lepšie použiť odstátu vodu, pretože studená voda zo studne alebo vodovodu môže spôsobiť rastlinám teplotný stres.

Prajem príjemné letné dni, či už skrhlou v ruke, hadicou alebo pohodlnejšími automatickými závlahami pod zemou!

Komentáre