Čo robiť v záhrade začiatkom júna?

Každý piatok po ôsmej ráno môžete počúvať moje Rady do záhrady v krátkom trojminútovom vstupe na rádiu Viva. Ak by ste to náhodou zmeškali, každú sobotu ráno si moje piatočné rady môžete prečítať na flowerness blogu. Dnes si môžete prečítať o čom sme sa s Alexom Štefucom rozprávali v Rannej Show prvého júna.

 

Čo robiť v záhrade začiatkom júna?

 

V tomto období je dobrý čas na výsev dvojročných rastlín ako sú nezábudky, sirôtky alebo sedmokrásky. Tento rok vytvoria listy a kvety by mali kvitnúť už na budúcu jar.

 

Ak ešte máte na rododendronoch odkvitnuté kvety, je dobré ich odstrániť, podporí sa tým tvorba kvetných púčikov na budúci rok.

 

Dôležitá je tiež pravidelná zálievkahnojenie trávnika. Špeciálne v suchom počasí trávniky začnú veľmi rýchlo vysychať a ťažko sa obnovujú suché časti počas leta. Ak chcete ušetriť na polievaní trávnika, je aj iná možnosť ako šetriť vodou. Nekoste trávnik príliš nízko, ale zdvihnite výšku kosenia na kosačke. Vyššia tráva odolá suchu viac ako nižšia, lepšie sa prekorení a to spôsobí menšie vyparovanie vody z pôdy.

 

Pri polievaní záhonov zase môže pomôcť mulčovanie. Napríklad kôra. Udrží vlahu v pôde, rsp. neprepustí toľko vody vyparovaním a nebudete musieť tak často polievať.

 

Letničky už máte určite vysadené. Tie obyčajne v črepníkoch tiež rýchlo vysychajú. Pomôžu buď samo zavlažovacie kvetináče alebo pravidelná zálievka. Tiež je dôležité hnojenie letničiek. Živiny sa v črepníkoch rýchlo vyčerpávajú a ak chcete aby kvitli celé leto, treba im živiny dopĺňať. Musíte si dávať pozor, lebo rastliny môžete ľahko prehnojiť a spáliť. Preto je vždy lepšie, ak použijete menej hnojiva ako príliš veľa, a tým by ste mohli rastlinky spáliť.

 

Prajem vám radosť z práce vo vašej šťastnej záhrade.

 

Peter

Komentáre