Čo robiť v záhrade začiatkom septembra?

Posledný prázdninový víkend je za nami  a to dáva definitívne predzvesť toho, že čoskoro tu bude jeseň.

 

Momentálne je ideálne obdobie na strih Levandule. Odstrihneme odkvituté stonky s kvetmi, ale zároveň aj trochu z olistenia aby sme urdžali Levanduľu aj v ďalšom roku kompaktnú. V prípade, že tento úkon vynecháme, tak po rokoch budú rastliny drevnatieť od spodu a budú sa "rozpadávať". Ak vydrží aj počasie, môžu v septembri ešte raz zakvitnúť, aj keď už nie v takej sile ako prvý krát.

 

Polievame Rododendrony a Azalky najmä suchom počasí, pretože môžu vychnúť puky kvetov, ktoré sa tvoria v tomto období a v máji na budúci rok by nezakvitli. Tiež ich môžeme v tomto období prihnojiť, aby sme pomohli pri vytváraní pukov a mali pekné, veľké kvety v máji.

 

Bio záhradka -  v tomto období je niekedy ťažké vyhnúť sa chemickým prípravkom, ale ak sa chcete napríklad zbaviť slimákov, stačí porozhadzovať škrupiny vajec okolo rastliny, ktorú napádajú. Prípadne do fľaše od džemu nalejeme pivo a necháme v blízkosti rastlín, slimáky síce čaká smrť, ale aspoň trochu “príjemná” ;o)

 

Ruže – mali by sme skončiť s prihnojovaním pretože nové tenké stonky budú veľmi jemné a neprežijú zimu, naopak môžu začať nahnívať a budú zdrojom chorôb a škodcov. Popínavé ruže môžeme po odkvitnutí ostrihať, najmä staršie výhony, ktoré kvitli tento rok a nechávame mladšie, ktoré zakvitnú na budúci rok.

 

Bylinky – momentálne je dobré obdobie na rozmnožovanie tejto bylinky. Množí sa jednoducho delením. Rastlinu môžeme vykopať a prerezať rýľom alebo nožom aj na niekoľko častí a tie zasadiť, či už do zeme alebo do kvetináčov.

Prajem veľa príjemných chvíľ strávených vo vašej záhrade.

Komentáre