Dopestujte si vlastné bylinky

Nemusíte si vždy kupovať bylinky na balkón, terasu či záhrady vždy v kvetinárstvach alebo záhradných centrách. Môžete si ich dopestovať a aj rozmnožiť doma. V lete je jednoduché rozmnožovať bylinky a novými, čerstvými rastlinkami môžeme nahradiť staršie.

 

Ako na to: naplňte substrátom kvetináče, substrát jemne zatlačte a nechajte ho asi centimeter od okraja kvetináča. Vyberte pre odrezky stonky, ktoré sú zdravénenapadnuté škodcami v dĺžke asi 10cm. Odtrhnite najnižšie listy a odstrihnite tesne pod miestom, kde sa pripájali listy ku stonke. Spodný koniec ponorte do zakoreňovacieho stimulátora (dá sa kúpiť bežne v kvetinárstvach a záhradných centrách buď vo forme prášku alebo tekutý), aby odrezky rýchlejšie zakorenili. Potom vložte do pripravených jamiek v kvetináči 4-5 odrezkov po obvode kvetináča a dobre zalejte. Najlepšie je urobiť viac odrezkov, aby ste zvýšili pravdepodobnosť ujatia odrezkov.

 

Čo ďalej? Pravidelne polievať a udržiavať v mieste kde je teplosvetlo, ale nemusia byť na priamom slnku. Odrezky by mali prekoreniť substrát najneskôr do ôsmich týždňov v závislosti od druhu. Potom ich môžete presadiť do individuálnych kvetináčov.

 

Niekoľko byliniek na záver: Šalvia, Rozmarín, Materina dúška, Levanduľa

 

Komentáre