Jesenná údržba trávnika

Po lete trávnik je obyčajne plný suchých zvyškov trávy po kosení a vysušený od horúčav. Na jeseň už obyčajne vyzerá lepšie ale znižovaním teplôt a zvyšovaním vlhkosti sa začína rozširovať mach. Je preto dôležitá údržba a zároveň aj zazimovanie trávnika.

 

Najhlavnejším úkonom v tomto období je vertikulácia (vertikutácia). Trávnik sa prerezáva vertikálne, prerezáva sa mačina a odstraňujú sa jej suché časti. Tiež sa odstraňuje mach a buriny a podporuje sa odnožovanie tráv. Po vertikulácii dokáže trávnik lepšie príjmať vodu, hnojivá. Tiež môžeme dosievať trávnik a tieto semená sa po vertikulácii lepšie prijmú.

 

Vertikulácia sa robí vertikulátorom tak, že trávnik prejdeme strojom dva krát do kríža.

 

V prípade že nemáte zberný kôš, alebo je zbytočné ho používať, pretože odpadu je veľmi veľa – je dôležité odpad dôkladne pohrabať, prípadne „povysávať“ kosačkou. V prípade, že máte v trávniku aj zavlažovacie trysky, je dobré si ich pred vertikuláciou označiť aby ste si ich nezničili.

 

Vertikulácia sa dá robiť aj ručne, používajú sa na to špeciálne ostré hrable. Je to skôr pomôcka na veľmi malé plochy, alebo na plochy kam sa vertikulátor nedostane. Ak máte v trávniku väčší strom, tak dávajte pozor na korene, ktoré môžu byť tesne pod povrchom. Môžete uškodiť nielen stromu ale tiež môžete poškodiť aj stroj.

 

Po vertikulácii môžete trávnik aj pohnojiť jesenným hnojivom. Nie je to marketingový výmysel výrobcov, tieto hnojivá majú vyšší obsah Horčíka, ktorý podporuje rast koreňov. Trávnik bude tiež odolnejší voči hubovým chorobám a lepšie prezimuje.

 

Ideálne by bolo ak by hneď po hnojení pršalo, ale samozrejme môžeme trávnik dobre poliať aby sa hnojivá rýchlo rozpustili a dostali ku koreňom tráv.

 

Tieto jednoduché kroky vám môžu zabezpečiť pekný a zdravý trávnatý porast na budúcu jar.

 

Komentáre