Náradie v záhrade

Vždy sa spomína čo a ako sa má v záhrade robiť s rastlinami, ako sa starať o trávnik, ako polievať črepníkové rastliny, kedy strihať stromy a podobne. Ale málo sa hovorí o tom, aké náradie pri tom používať.

 

Môžeme začať tými najmenšími a možno najbanálnejšími: napríklad nožnice. Často sa stáva, že si kúpime nožnice a pri prvom strihaní sa zlomí čepeľ, alebo nevydrží pružina. Dôvod môže byť nie len lacný, nekvalitný výrobok  ale aj nedodržanie návodu pre používanie. Možno to znie smiešne – návod na používanie nožníc, ale je to dosť dôležité. Lacné, ľahké nožnice obyčajne neprestrihnú hrubší konár, možno prvých desať áno, ale potom sa poškodia a môžeme ich zahodiť. Takže je dobré si všímať pri kúpe aj „kapacitu“ používaného nástroja, resp. do akej hrúbky konárov sú tieto nožnice použiteľné. Väčšinou sa oplatí investovať do drahších, možno aj značkových nožníc, u ktorých sa dá napríklad vymeniť čepeľ, ktorá sa ostrením môže rokmi opotrebovať. Samozrejme, kúpa kvalitnejšieho náradia  závisí aj od toho, ako intenzívne a na čo ho budeme používať.

 

Druhý, možno na jar najviac používaný nástroj, je záhradná lopatka. Mne sa najviac osvedčila lopatka vyrobená z tvrdeného plastu. Je ľahká, naozaj veľa vydrží, nehrdzavie a keď vám budú chcieť pomôcť v záhrade vaše deti, tak si s ňou neublížia. Kovové sa väčšinou po čase buď zlomili, alebo zhrdzaveli, ak som ich hneď nevyčistil.

 

Ďalším asi najčastejším nástrojom sú hrable. Napríklad tie, na ktoré keď stúpite, tak vám môžu rozbiť čelo. Tie sú najlepšie na rozhrabávanie zeminy v záhonoch alebo pri príprave zakladania trávnika. Rozdrobia väčšie hrudy zeminy, prípadne sú dobré pri vyhrabávaní trávy v nerovných terénoch. Ľahké plastové vejárovité hrable sú výborné pre zhrabávanie lístia, či už na tráve alebo aj zámkovej dlažbe a rovnaké vejárovité kovové zase pre vyhrabávanie suchej trávy alebo lístia zo záhonov.

 

Jednoduché pravidlo pre všetky náradia používané v záhrade: Ak sa používajú na to k čomu sú určené, tak aj dlho vydržia bez poškodení.

Napr. rýle, alebo vidly na prekyprenie pôdy sú vždy lepšie ak je čepeľ z jedného kusu, lebo zvárané sa po čase môžu zlomiť. Ak sa zlomí len drevená časť, tá sa dá vždy vymeniť, ale zlomenú kovovú časť, už tak ľahko nevymeníte.

Komentáre