Po tráve treba chodiť

Aj na Slovensko prichádza trend aktívneho využívania trávnatých plôch, ako je to v móde v zahraničí. Nechať po tráve voľne behať deti, zahrať si futbal alebo spraviť piknik už nie sú len scény z amerických filmov,  už to môžeme vidieť aj v našich parkoch alebo aj na vynovených námestiach. Napriek tomu,  nie všetkých sa to páči, nájdu sa ľudia, ktorí si myslia, že trávnik je len na ozdobu a niekedy natrafíte aj na tabuľky Zákaz vstupu na trávnik.

Ako to teda s trávnikom je? Môže sa trávnik ušliapavaním poškodiť?

NIE. V parkoch alebo na verejné priestranstvá  sa obyčajne vysievajú (alebo sa ukladajú koberce) trávniky, ktoré znesú oveľa väčšiu záťaž, takže sa tam môže hrať futbal alebo si môžete do trávy len tak ľahnúť. Zloženie tráv v trávniku sa nakombinuje tak, aby zvládli túto záťaž a obyčajne cez noc zregenerujú.  

Niektoré trávniky vyslovene potrebujú pravidelné ušliapavanie a keby neboli namáhané, tráva by išla do kvetu. Tráva je okrasná listom a nie kvetom, kvety by vizuálnu stránku pokazili.

Samozrejme trávniky musia byť pravidelne udržiavané a kosené, inak takúto záťaž nezvládnu.

Čo môže trávnik poškodiť

  • Veľa vlahy – premočený žltne, lebo korene nedýchajú, to sa stáva, keď veľa prší
  • Málo vlahy – pri vysokých letných teplotách, netvoria sa nové korene a trávnik nerastie
  • Nedostatok živín – tráva žltne najmä z nedostatku dusíka, vtedy je potrebné trávnik prihnojiť
  • Mechanické poškodenie – tupé nože na kosačke trávu trhajú, prípadne sa trávnik poškodí pri nadmernej záťaži vo vlhkom počasí
  • Sneh alebo silné mrazy – pri posledných jarných mrazoch musíme trávnik valcovať, po dlhotrvajúcej snehovej prikrývke zase urobiť postrek proti plesniam a vertikuláciu

Kedy je  Zákaz vstupu na trávnik?

  • keď je trávnik čerstvo vysiaty alebo je tam nedávno položený trávnatý koberec
  • v prípade okrasných reprezentačných trávnikov napr. v rámci záhrad historických budov, významných sídiel. Ide o špeciálny - veľmi hustý trávnik, ktorý je finančne aj údržbovo náročný a na bežných verejných priestranstvách sa nepoužíva.  Takýto trávnik sa musí kosiť minimálne dvakrát do týždňa.

Takže šup šup nezabudnite si zbaliť deku a loptu a hor sa do parku na trávu!

Komentáre