Polievanie v horúčavách
Rastliny potrebujú vlahu najmä v horúcich letných dňoch. Vtedy zem a substrát v črepníkoch vysychá veľmi rýchlo - obzvlášť, ak sa k tomu pridá aj vietor. Nie je ale jedno ako, kedy a ako často rastliny polievame.
Hlavné pravidlá polievania:
- Rastliny polievame v chladnejšom počasí, takže buď skoro ráno alebo neskoro večer, ak by sme ich polievali v najväčších horúčavách cez deň, mohli by sme ich „spáliť“. Ráno a večer je tiež najnižšia strata vody vyparovaním.
- Rastliny nepolievame na list ale skôr priamo ku koreňom, znižuje sa riziko výskytu chorôb a škodcov
- Nenechávame rastliny úplne preschnúť, to ich vie poškodiť najviac. Pri preschnutí pôdy sa trhajú najmenšie korienky rastliny – vlásočnice, ktoré vodu prijímajú a rastlina môže uhynúť.
- Nezachraňujeme zvädnuté rastliny studenou vodou, lepšia je voda s teplotou približnou ako je teplota vzduchu. Napríklad kvety v črepníkoch vonku budú viac kvitnúť, ak ich polievame odstátou vodou. Studená voda spôsobuje rastlinám stres a ťažko sa s tým vyrovnávajú. Môžu reagovať rôzne, dokonca môžu aj zhodiť listy alebo nezakvitnú.
- Mladé rastliny vyžadujú viac vlahy a pravidelnejšie zalievanie.
- Staršie a väčšie rastliny potrebujú oveľa viac ako len jemné pofŕkanie vodou.
- Rastliny v črepníkoch neprelievame a nenechávame stáť vo vode! Korene tiež potrebujú kyslík a príliš dlhé zamokrenie môže spôsobiť odhnívanie koreňov. Aj tu platí - menej je niekedy viac.
- Nespoliehame sa na to, že polievať stačí len raz za deň. Pri vysokých teplotách a vetre kvetináče, najmä tie menšie, vysychajú veľmi rýchlo.
Ak ste už rastliny popolievali, nezabúdajte aj na svoj pitný režim v horúcich letných dňoch.