Stroje v záhrade

minulotýždňovému blogu o nástrojoch v záhrade dnes pridávam informácie o vybraných strojoch, ktoré sú pri záhradných prácach potrebné  – kosačka, vertikulátor, strunová  kosačka, plotostrih a fúkar.  Samozrejme pri kúpe každého stroja treba zvážiť, ako intenzívne a na čo ho budeme používať. 

 

Pri kúpe  kosačky treba myslieť na to, ako často ju budeme používať a akú veľkú plochu budeme kosiť. Ak máme desať metrov štvorcových, tak elektrická nám bohato postačí, pri väčších plochách je zase lepšia benzínová so širokým záberom. Nože na kosačke by sa mali každoročne nabrúsiť, lebo tupé nože trávu nesekajú, ale trhajú, a potom trávnik vyzerá zničený a vysušený. U nás sa najčastejšie používajú štvorkolesové kosačky. Ak nimi budete kosiť niekoľko rokov rovnakým smerom a  po tých istých líniách, môže sa vám stať, že vytvoríte vyjazdením koľajnice  podobné ako na nekvalitnej ceste.  Lepšou alternatívou je kosačka, ktorá má namiesto zadných kolies malý valec. Ten zároveň trávu hneď valcuje a vytvára opticky pokosené futbalové ihrisko. Takú mám aj ja, ale musel som ju doviesť z Anglicka ;o)

 

 Veľmi dôležitý pre údržbu trávnika  je vertikulátor, a to  napriek tomu, že sa používa len dvakrát do roka. Prerezáva trávnik vertikálne, zbavuje ho machu, suchej trávy, buriny a prevzdušňuje trávnik. Treba zvážiť či sa kúpa oplatí, alebo si dvakrát do roka zavoláte záhradníka alebo firmu, ktorá to urobí za vás.

 

Strunová kosačka veľmi pomôže na miestach, kde sa klasická kosačka nedostane. Najmä ak je to v nerovnom teréne, prípadne ak je tráva veľmi vysoká.

 

Plotostrih sa zase oplatí na záhrade pri strihaní živého plota. Pred a po strihaní živého plota je dobré použiť olejový sprej na nože aby sa vám nože veľmi nezanášali. Tiež sa takto nebudú tak rýchlo tupiť. Neodporúčam strihať živý plot s veľmi hrubými konármi, prípadne konáre stromov,  mohli by ste vylomiť čepele strihacej lišty, a tak ju otupiť.

 

Veľmi dobrá pomôcka je aj fúkar. Pomôže vám najmä pri väčších plochách záhrad. Napríklad  pri vyfúkavaní lístia zo záhonov, ktoré môžete potom „pozberať“ kosačkou. Tiež je účinnejší  nielen ako  hrable ale aj ako záhradný vysávač pri „zhrabávaní“ listov vo vlhkom počasí na zámkovej dlažbe. (Najmä ak je vlhko, vysávač si s listami na dlažbe neporadí). Veľkou nevýhodou je, že je to naozaj hlučný pomocník a susedia z neho nebudú mať ani z ďaleka takú radosť ako vy.

 

Prajem príjemné chvíle strávené na záhrade s dobrým pomocníkom.

Komentáre