Prečo Flowerness?

Názov flowerness je spojenie slov Flower (kvet) a happiness (šťastie). Kvetinové šťastie s podtitulom Vaša šťastná záhrada“. Záhrada nemusí byť len zelená s klasickými tujami a ihličnanmi. Vaše kríky môžu kvitnúť a voňať zladené do vybraných farieb spolu s letničkami na záhonoch a v kvetináčoch. Môžete sa tešiť z farebných stromov a kríkov a záhrada môže byť vysadená tak, aby stále niečo rozkvitalo, kým iné odkvitá. 

 

Aká je to šťastná záhrada?

 

V šťastnej záhrade si každý môže nájsť svoje miesto, vyjadruje životný štýl jej majiteľa. A nezáleží na veľkosti záhrady ale na jej funkčnosti.  Tajné zákutie s lavičkou poskytne útočisko náruživému čitateľovi alebo si skrytý za zelenou stenou môžete nerušene zdriemnuť, vychutnať pohár chladeného bieleho vína a premyslieť plány na najbližšie obdobie.  Ak máte deti, prezradí vás súvislá zelená plocha na futbal, oddych na deke a určite pri plánovaní výsadby vynecháme pichľavé alebo jedovaté rastliny.  Záhrada je miesto na stretnutia s rodinou alebo kamarátmi – chcete grilovať na terase alebo radšej sedieť okolo ohniska na pníkoch? Gazdiné a kuchári ocenia zeleninový a bylinkový záhon. Ak ste pracovne veľmi vyťažení, riešením bude na údržbu nenáročná záhrada s časovo nastaviteľným zavlažovaním počas vašej neprítomnosti.

 

Ako som sa dostal k šťastnej záhrade?

 

Záhradníctvo ma zaujalo už ako 14-ročného pri návštevách môjho strýka, ktorý vedie vlastné záhradné centrum. Páčila sa mi práca vonku, obklopený zeleňou a vôňami stromov a kríkov. Stredná škola bola pre mňa už v tomto veku jasná srdcovka a výber. Na Strednej poľnohospodárskej škole som získal teoretický základ aj manuálne zručnosti.

Nestačilo mi ale vedieť len základy a nadviazal som na praktické skúsenosti štúdiom na Fakulte záhradníctva a krajinného inžinierstva Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre, odbor Záhradníctvo. Najviac ma zaujalo odvetvie kvetinárstva a sadovníckych úprav. Naučil som sa vlastnosti rastlín a ich vzájomné vzťahy, podmienky, ktoré sú pre nich najlepšie, vlastnosti samotných rastlín, a to ako spolu môžu vytvoriť zaujímavé kreácie farieb, vôní a štruktúr.

 

Skúsenosti zo zahraničia...

 

Po skončení školy som čerpal skúsenosti v Londýne. Ani som na začiatku netušil, aké obzory mi to otvorí a vedomosti prinesie! Chcel som vedieť viac o anglických záhradách, naučiť sa angličtinu a samozrejme zarobiť peniaze. Dnes považujem za najdôležitejšie to, že som mohol odkryť tajomstvá zákutí mestských aj vidieckych záhrad, vidieť úplne tradičné anglické záhrady s ružami aj moderné koncepty, získať široký prehľad o rastlinách a najmä naučiť sa veľmi veľa o vzťahu s klientmi, o zásadách dobrého servisu pre zákazníkov.

Počas 6 rokov v Londýne som pracoval v záhradníckej firme, ktorá sa venovala údržbe a realizácii záhrad, v záhradnom centre, ktoré dodávalo rastlinný a záhradný materiál pre náročných klientov severozápadného Londýna (medzi nimi často boli aj hviezdy showbusinessu). Posledné dva roky som viedol svoju záhradnícku firmu so stálymi zákazníkmi  na údržbu záhrad ale robil som aj kompletné realizácie.

 

...priniesť naspäť domov

 

Nikdy som nemal ambíciu zostať v zahraničí, naopak, chcel som zahraničné skúsenosti priniesť na Slovensko. A preto som založil Flowerness a teším sa, že môžem vytvárať šťastné a efektívne záhrady, zelené a kvetinové zákutia pre spokojných majiteľov na Slovensku. Dbám na správny pomer vybraných rastlín či zariadení a ich ceny, pretože viem, že to najdrahšie nie je vždy to najužitočnejšie či najefektívnejšie. Ale trvám na kvalite. Rád ponúkam viacero možných riešení, kde si zákazník vyberie podľa svojich predstáv a rozpočtu. Moja najobľúbenejšia časť práce je konečná výsadba rastlín, keď záhrada nadobudne svoj charakter a krivky.   Rád sa vraciam po čase ku klientom s fotoaparátom obdivovať progres zmien, ako sa záhrada stala súčasťou života rodiny. A to je pre záhradníka najväčšia odmena.