Predzáhradka, Podolie, SK

Predzáhradka po dvoch rokoch

Prázdny priestor je výzva

Porýľované, môžeme začať...

Hotovo!

Štrkový "potôčik" v mulčovacej kôre

Levandule sa rýchlo rozrástli

Po dvoch rokoch, levandule sú pred kvitnutím

Rastliny sa po dvoch rokoch viditeľne zväčšili

Živý plot tiež podrástol (Prunus laurocerasus 'Otto Luyken')

Po dvoch rokoch húština

Popínavá ruža vyzerá výborne

Ešte bude kvitnúť biela Echinacea

Náš dom má vidiecky charakter a je umiestnený v strede dediny na rušnej ulici. Na extrémne riešenia, prípadne moderný dizajn tu nebolo ani pomyslenie.

Potreboval som niečo, čo by upútalo pozornosť, ale nebolo príliš extravagantné, na druhej strane som ale chcel, aby to bola moja vizitka. Rozhodol som sa pre nízko údržbový a nízkorozpočtový variant s opadavými ale aj stálo zelenými krami rôznych farieb kvitnúcimi na bielo. Do okien každoročne vysádzam bielo kvitnúce kvety – či už vodopády Bacopy, Muškátov, prípadne v kombinácii s Plectrantusom a Surfíniami. To ladí s vidieckym charakterom domu. Popínavá ruža tiež kvitne na bielo, zatiaľ rastie len medzi oknami, ale neskôr ju plánujem vytiahnuť nad všetky okná. Breza dopĺňa výškovú dynamiku predzáhradky a tiež previsnutou korunou zakrýva plynomer. Živý plot je stálo-zelený a ako inak – kvitne na bielo. Nechcel som s ním úplne zakryť záhradu, takže jeho maximálna výška bude len 150cm. To je tiež dostatočná výška na to aby zachytil prach z cesty, ktorá je oproti domu.

Nízkorozpočtovosť spočíva v tom, že som sa rozhodol, že nebudem nákladne odstraňovať starý betónový múrik. Naopak, využili sme ho a natreli na tmavohnedo, vytvára dojem veľkých drevených klád, slúži ako sedenie v horúcom letnom počasí a tiež opticky oddeľuje záhradu od parkovacieho miesta. Zvyšná časť múrika neskôr bude prerastená živým plotom, takže ho úplne zakryje. Stredom cez mulčovaciu kôru sa plazí „potôčik“ z guľatého riečneho štrku od brezy až ku šachte s vodou. Vpredu krásne na bielo kvitnú a voňajú levandule.

Rastliny a materiál do tejto záhrady bez počítania vlastnej práce stáli približne 350 €.