Strešná terasa, West Hampstead, Londýn

zarastená drevená stena popínavou rastlinou Trachelospermum jasminoides (Jazmínovka)

Pred výsadbou pôsobila terasa chladno

Zatiaľ bez rastlín

Zelená oáza

Džungľa na streche

Maličká strešná terasa na severozápade Londýna zívala prázdnotou. Okrem plastového nábytku, drevenej steny a výhľadu na okolité strechy sa tam nenachádzalo nič viac.

Chris chcel tento malý industriálny „zázrak“ zmeniť na miniatúrnu oázu zelene. Malá džungľa a rastliny v nej mali byť stálozelené, podľa možnosti aj s nejakými kvetmi. Chris býval pracovne často odcestovaný, takže tiež potreboval vyriešiť zavlažovanie rastlín, ktoré by posadené v kvetináčoch mohli rýchlo vyschnúť.

Vyberal som rastliny so zaujímavou štruktúrou v jednoduchých strohých kvetináčoch, aby viac vynikli práve rastliny. Keďže je klíma v Anglicku v zime mierna, so stálozelenými druhmi som nemal veľmi ťažký výber. Na drevenej stene rastie Trachelospermum jasminoides – Jazmínovka, ktorá má v máji drobné biele kvety so silnou vôňou podobnou jazmínu. Na Slovensku je Jazmínovka izbová rastlina, ktorá osvieži každý interiér. Nechajte ju plaziť sa po stene a vytvoríte si kus džungle vo vnútri. Na zemi je takmer neviditeľné potrubie kvapkového zavlažovania Micro-drip systému.

Na fotkách vidíte, ako jeho terasa vyzerá dva roky po výsadbe. Výsadba podobnej strešnej terasy, veľkého balkóna alebo malého dvora vrátane zavlažovania, kvetináčov, rastlinného materiálu a substrátu by stála približne - 850 Eur.